اهمیت بسته‌بندی فست فود

تحویل سفارش یک غذای گرم و تازه برای همه‌ی ما لذت‌بخش است. شاید فکر کنید که خود محصول از بسته‌بندی آن مهم‌تر است، اما فراموش نکنید که بسته‌ بندی فست فود عامل اصلی موفقیت یا شکست محصول نهایی در بازار است.

همهٔ ما ترجیح می‌دهیم غذایی خود را به صورت گرم و تازه از رستوران تحویل بگیریم و احتمالا تجربه‌ی خوردن غذای سرد و خمیر شده را داشته باشیم، احساس شما راجع به آن رستوران چیست؟ می‌خواهید باز هم از آن رستوران سفارش دهید؟ احتمالا پاسخ شما منفی است. جالب است بدانید تمامی موارد گفته شده به دلیل استفاده از بسته بندی فست و فود نامناسب است. به یاد داشته باشید که بسته‌بندی نقش اساسی در بازاریابی محصولات دارد.

تاریخچه استفاده از بسته بندی فست فود

برای اولین‌بار استفاده از بسته بندی کاغذی فست فود توسط کمپانی مک‌دونالد انجام شد. حتما تا به حال درباره مک‌دونالد شنیده‌اید، این کمپانی بزرگترین فست فود زنجیره‌ای جهان به شمار می‌رود و تقریبا در تمام کشورهای دنیا شعبه دارد.

در سال 1948 رستوران تازه تأسیس مک‌دونالد برای تغیر منو، رستوران را به مدت محدودی تعطیل کرد، در همان زمان مدیران شعب متوجه شدند که سالیانه تعداد زیادی ظرف شکسته می‌شود و یا توسط برخی از افراد دزدیده می‌شود. بعد از کشف همین نکته مک‌دونالد تصمیم گرفت تا از بسته بندی کاغذی استفاده کند. رستوران مک‌دونالد بعد از 6 ماه بازگشایی شد و این بار تمامی غذاها در ظروف کاغذی و به‌صورت بیرون‌بر ارائه می‌شوند.

تاثیر چاپ و بسته بندی در برندسازی

رنگ و فرم محصول دو عنصر ماندگار در ذهن مخاطب است. بسته بندی فست فود و محصولات دیگر به‌عنوان یک ارزش افزوده برای کالا در نظر گرفته می‌شود. طراحی بسته بندی را جدی بگیرید، بسته بندی تنها یک محفظه برای نگهداری خوراکی‌ها نیست، این محصول نمایش‌دهنده فرهنگ سازمانی، احترام شما به مشتری و تبلیغات همیشگی شماست.

بسته بندی بیش از 74 درصد میزان وفاداری مشتریان نسبت به شما را مشخص می‌کند.

چرا باید از بسته بندی فست فود استفاده کنیم؟

همان‌طور که اشاره شد بسته‌بندی فست فود مانند بسته‌بندی‌های دیگر تاثیر زیادی در ذهن مشتریان و برندسازی کسب‌وکار شما دارد.

با استفاده از بسته بندی ها می‌توانید یک مقیاس مناسب (در تمام شعب) برای صرف غذا در نظر بگیرید.

استفاده از یک بسته بندی مدرن با طراحی منحصربه‌فرد می‌تواند میزان خطای کارکنان شما را کاهش دهد، برای مثال زمانی که بسته‌بندی شما جایی برای سس داشته باشد دیگر گذاشتن سس در سفارش مشتری را فراموش نخواهید کرد.

بسته بندی مناسب مانند یک تبلیغ ارزان قیمت و البته همیشگی برای شما عمل می‌کند، باتوجه‌به همین نکته طراحی بسته بندی فست فود را به یک تیم متخصص بسپارید.

یک بسته‌بندی فست فود با کیفیت چه ویژگی دارد؟

مهم‌ترین نکته در تولید بسته بندی‌های فست فود، کیفیت آن‌ها است، استفاده از مواد و متریال مناسب مهم‌ترین بخش در تولید بسته بندی های فست فود است.

حال منظور از کیفیت چیست؟ بسته بندی های کاغذی فست فود زمانی که کیفیت پایینی دارند بعد از بخار کردن به غذا رنگ می‌دهند، طعم غذا را تغیر می‌دهند و یا شل شده و به سادگی پاره می‌شود. استحکام و رنگ‌های مورد استفاده در چاپ مواردی است که کیفیت محصولات را بالا می‌برد.

نکته‌ی دیگری که باید در طراحی بسته بندی به آن توجه کنید خلاقیت و تناسب است. جعبه های  فست فود عمدتا برای محصولات بیرون‌بر استفاده می‌شود. یک بسته بندی منحصر به فرد باید به گونه ای باشد که در زمان حمل‌ونقل یا بروز حادثه آسیب نبیند به علاوه غذا گرم و تازه بماند.

نکته‌ی دیگری که درباره بسته بندی فست فود وجود دارد طراحی جذاب و اشتها آور آن است. این محصول باید به نوعی طراحی شود که اشتها‌آور باشد به علاوه محتوای داخل آن شفاف باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که خریداران مواد‌غذایی حدود ۳ تا ۴ ثانیه به بسته‌بندی محصولات غذایی توجه می‌کنند و از میان کالاهای مشابه، تمایل به خرید محصولاتی دارند که دارای بسته بندی جذاب‌تری باشد. حتی برخی از آنان توجهی به قیمت و یا کیفیت محتویات داخل بسته نمی‌کنند، زیرا بسته بندی جذاب، انگیزه بیشتری را در خریداران ایجاد می‌کند.

انواع متریال مورد استفاده در بسته بندی محصول

به طور کلی باید گفت بهترین متریال بسته بندی فست فود، جعبه‌های مقوایی و پاک‌های روغنی است. بعضی از محصولات کاغذی با استفاده از پلاستیک برای مقاومت بیشتر در برابر رطوبت یا چربی روکش می‌شوند.

عمدتاً جعبه پیتزا، سوخاری، یا جعبه‌های تاشو همبرگر و غیره از جنس کاغذ و مقوا ساخته می‌شوند و با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته صنعتی روکش می‌شوند.

ظروف آلومینیومی، گیاهی، پلاستیکی و… موارد دیگری هستند که تولید برخی از بسته بندی های فست فود استفاده می‌شود.

بسته بندی فست فود شامل چه مواردی می‌شود؟

جعبه و بسته بندی فست فودها شامل موارد زیر است.

  • جعبه پیتزا
  • بسته بندی برگر
  • بسته بندی سوخاری
  • بسته بندی ساندویچ و پنینی
  • بسته بندی هپی میل (عموما از این نوع بسته بندی برای ظروف غذای کودکان استفاده می‌شود.)
  • بسته بندی کاتلری و ساشه‌ها (پک های مورداستفاده برای قاشق چنگال، نمک و فلفل و…)
  • بسته بندی نوشیدنی سرد
  • بسته بندی پیش غذا و سالاد
  • منو و کاتالوگ
  • و…